"Baskı yok" diyen Hülya Koçyiğit'e Mehmet Aslantuğ'dan yanıt geldi.

Geçtiğimiz hafta Hülya Avşar'ın televizyon programına konuk olan usta oyuncu Mehmet Aslantuğ, söylediği sözlerle gündeme oturmuştu.

Aslantuğ bu kez de Hülya Koçyiğit'in "Bu ülkede kimse baskı altında değil, bilakis herkes fazla özgür. Yaptıklarından dolayı bir gün herkes Erdoğan’ı takdir edecek." açıklamalarına ilişkin, 'Sistemi eleştirdiğin bir oyun yasaklanıyorsa, baskı yok diyemezsin. Olağanüstü Hal’in bir yönetim biçimine dönüşmesine sesi çıkacak.' ifadelerini kullandı.

Mehmet Aslantuğ'un Hürriyet'ten Hakan Gence'ye verdiği röportajda, Hülya Avşar’ın karşısında söylediği cümlelerden Hülya Koçyiğit’in “Baskı yok” açıklamasına her şeyi anlattı.

Aslantuğ, Hülya Avşar'ın programda sar ettiği sözlerle ilgili şöyle konuştu: 

"Hülya; üreten, çalışan, muhtemelen ailesi ya da etrafındaki erkeklere de iş imkânı sağlayan bir kadın. Buna rağmen neyin özlemini duyar, neden yorgun düşmüştür de, böyle şeylerden dem vurur? Ayrıca kendisini açıklamaya her zaman gücü vardır!"

"O çok matah bir ifade değil. Daha iyisini kurmaya çalışayım! Hayat ihtiyaç duydukça başını güçlü bir erkeğin omzuna yaslayan bir kadın olmakla; güçlü bir kadının omzuna yaslayan erkek olmak arasındaki farka göre kurulamaz. Buna göre dizayn edilen toplumların varacağı bir yer yok. Kumdan kaleler gibi, yıkılırlar!"

"Söylemek istediği şey, ekonomik değil, psikolojik muhakkak. Ama bu psikolojinin cinsiyeti olmaz. En azından olmamalı! ‘Sosyal medya’ söylediğin o değişimin dinamiğine tipik örneklerden. Yönetim erkinin de şu ya da bu biçimde kâbusu olmuş durumda, baksana! Ben henüz dahil olmadım, ama etkilenmemek mümkün değil."

"Kendi tasarrufları. Kişisel fikrim şu; sanatçının söylemlerinde politik duruş olabilir. Bunun kriterleri bellidir. Kamu yararı üzerinden konuşur. Siyasi partilerle, liderleriyle ya da üretilen siyasete dolaylı da olsa kefil olmak bana göre değil."

'Baskı yok diyemezsin' 

Aslantuğ ayrıca, Hülya Koçyiğit'in "Bu ülkede kimse baskı altında değil, bilakis herkes fazla özgür." açıklamalarına ilişkin de 'Sistemi eleştirdiğin bir oyun yasaklanıyorsa, baskı yok diyemezsin" dedi.

"Mesela sistemi eleştirdiğin bir oyun yasaklanıyorsa, baskı yok diyemezsin. Elbet birilerinin de sistemi, düzeni eleştirme özgürlüğü olacak. Olağanüstü Hal’in bir yönetim biçimine dönüşmesine sesi çıkacak. Dün eleştirirken doğru da, şimdi mi yanlış."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları