ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden almasıyla ilgili olarak "Tillerson ile İran dahil birçok konuda anlaşmazlık yaşadık" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden alıp yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'yu getirmesinin ardından basının karşısına geçti.

''Rex'i severdim, ama zihniyetlerimiz, düşünce biçimimiz gerçekten farklıydı'' diye söze başlayan ABD Başkanı Trump ile  bir gazeteciyle arasında şu diyalog yaşandı:

Gazeteci: Tillerson'ı size moron dediği için mi görevden aldınız? 

Trump: Efendim?

Gazeteci: Tillerson’ı size moron dediği için mi görevden aldınız?

Trump: Bir daha söyleyin.

Gazeteci: Neden şimdi?

Trump: Kendisinin (Pompeo) aklına saygı duyuyorum. Beraber içinden geçtiğimiz sürece saygı duyuyorum. İyi bir ilişkimiz ve kimyamız var. İnsanlar niye anlaşırsa o yüzden… Ben daha ilk günden Mike Pompeo ile iyi anlaştım… Açıkçası Rex ile de anlaşıyorum. Rex’e iyi şeyler diliyorum. Artık daha mutlu olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar yaptığı hizmet için teşekkür ediyorum ama en baştan beri Mike ile çok iyi bir kimya yakaladık.

Ekim ayında düzenlenen kabine toplantıları sırasında Tillerson'ın yanındakilere Trump'tan 'moron' diye bahsettiği iddia edilmiş, bu iddialar taraflarca doğrudan yalanlanmazken, Trump, Tillerson ile IQ testine girmeye hazır olduğundan söz etmişti. O zamandan beri Tillerson’un idareten dışişleri koltuğunda oturduğu konuşuluyordu. Aralık ayında Tillerson'ın kovulacağı ve Pompeo'nun Dışişleri Bakanı atanacağına dair basında yer alan haberler üzerine Trump yine hararetli  bir 'yalan haber' tweeti atmıştı.

'Tillerson  ile İran konusunda anlaşmazlık yaşadık'

Trump gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aslında Tilerson ile oldukça iyi anlaşıyorduk ama bazı konularda anlaşmazlık yaşıyorduk. İran'la nükleer anlaşmaya bakın. Korkunç bir anlaşma olduğunu düşünüyorum, ama sanırım Tillerson sorun olmadığını düşünüyordu. Biz anlaşmayı bozmak ya da başka bir şeyler yapmak istedik, ama Tillerson bizden biraz daha farklı düşünüyordu'' dedi.

Pompeo'yu övdü

Pompeo'nun ise istihbarat toplama faaliyetlerini güçlendirerek, savunma ve saldırı kabiliyetlerimizi moderniz ederek, dost ve müttefiklerle yakın ilişkiler kurarak hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların övgüsünü kazandığını belirten Trump, ''Son 14 ayda onu çok iyi tanıdım. Bu kritik kavşakta onun bu iş için doğru kişi olduğundan eminim. Dünyada Amerika'nın itibarını yeniden tesis etmes, ittifaklarımızı güçlendirme, hasımlarımıza karşılık verme ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması programımızı devam ettirecek'' dedi.

Pompeo ile daha uyumlu çalışacaklarını ifade eden Trump, ''Benim de dışişleri bakanından istediğim tam bu'' dedi. Trump, bu kararı kendi başına aldığını sözlerine ekledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları