Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisi sonrası hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatılan Nureddin Yıldız televizyon kanalı kurdu.

6 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğini savunan, kadın ve erkeğin asansörde halvet olabileceğini ve  baharat, et, kakao ketçap gibi gıdaların ‘şehvet uyandırıcı şeyler olduğunu’ iddia eden, yorgandan tahrik olan Nureddin Yıldız’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan sert tepki gösterdi.

İsim vermeden Yıldız’ı eleştiren Erdoğan, din adına ortaya çıkarak kadınlar hakkında İslam’da yeri olmayan içtihatta bulunan kişileri ‘marjinaller’ olarak nitelendirerek “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak ama o ayrı mesele” dedi.

2007'den beri etkin

Sosyal Doku Vakfı kimliği ile faaliyetlerini sürdüren Nureddin Yıldız’ın cemaatinin 2007’den beri etkin olduğu biliniyor. Vakfın sitesinde Yıldız ve faaliyetleri hakkında şu ifadeler yer alıyor:

"2007 yılından itibaren “Sosyal Doku” adıyla çevresini genişletmeye ve kitlelere İslam'ın mesajını “ümmet olma” şuuru ile ulaştırmaya başlamıştır. Sosyal Doku, hem dernek hem de vakıf kimliği altında onlarca vakıf, dernek ve gönül birlikteliğini bünyesinde barındırmaktadır. Sosyal Doku, ilk günlerinden itibaren Nureddin Yıldız hocamızın etrafında kümelenen ve gecesini-gündüzünü hizmete adamış bir grup gencin gayreti ile çalışmalarına başlamış, şu an yaptığı eğitim ve irşat çalışmaları ile hizmetlerine devam etmektedir"

Sosyal Doku Vakfı, çalışmalarında ise şu temel karakteri esas aldığı savunuluyor:

1) “İşi vaktinden çok olan” ve “işi, meşgul insanın bitireceğine inanan”

2) Hedef ve hayalleri olan

3) Hayatı, ‘denge' üzerinden kurgulayan

4) Ümmet-i Muhammet'ten olmayı, hazların en büyüğü kabul eden

5) Gerçekçi ve pratik düşünen

6) Çalışmalarını paraya tahvil etmeyen

7) Plan, program ve istişare endeksli çalışan

8) Allah'ın kullarına bahşettiği tabii güzellik ve imkânları değerlendirmesini bilen

9) Bağlıları arasında makam, mevki ve statü farklarını ayrımcılık konusu yapmayan

10) Mus'ab bin Umeyr'in “Adanmış İnsan” örnekliğini çalışmalarına rehber edinen

81 ilde faaliyet gösteriyor

Vakıf, 81 ilde özellikle gençler üzerinde yoğun faaliyet gösteriyor. Ortaokuldan, üniversiteye kadar on binlerce öğrenciye ulaşan örgüt, düzenlediği yatılı kamplan ve seminerle de yeni müritleri kazanmaya çalışıyor. Her ne kadar vakfın sitesinde “Her hangi bir şubemiz yoktur” denilse de, cemaatin çeşitli STK’lar adı altında faaliyetlerini sürdürdüğü gözleniyor. Vakıf; bağış, zekat adı altında da maddi yardım kabul ediyor.

Tv kanalı kurdu

Son olarak Yıldız, konuşmalarının yayımlandığı bir TV kanalı kurdu. Vakfının sitesinden ‘kuruluşu’ duyurulan Sosyal Doku TV adlı kanal, şimdilik internetten yayın yapıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları