Samsun’da Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlyas Tolar, üniversite öğrencisi nişanlısının kaldığı yurdu bastı.

Olay, 3 Mart Cumartesi günü saat 03.00 sıralarında meydana geldi. Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlyas Tolar, tartıştığı üniversite öğrencisi nişanlısı telefonunu açmayınca, polislerle birlikte genç kızın kaldığı yurda gitti.

Nişanlısıyla görüşmek isteyen, ancak saat uygun olmadığı için izin verilmeyen Savcı Tolar, "Ben savcıyım, çağırın gelsin" diye bağırdı. Gürültü üzerine yurtttaki öğrenciler uyandı.  

 Savcı Tolar, nişanlısı ile görüşemeden yurttan ayrıldı. Olayla ilgili  Samsun Kredi Yurtlar Bölge Müdürlüğü tutanak tuttu.

HSK inceleme başlattı

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin Savcı Ahmet İlyas Tolar'dan bilgi alındığını, Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğünden ve Emniyet Müdürlüğünden olaya ilişkin tutanaklar celbedildiğini ve Hakimler Savcılar Kurulu tarafından inceleme başlatıldığını duyurdu.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"11 Mart 2018 tarihinde bazı internet haber sitelerinde yayınlanan 'Nişanlısı ile tartışan savcı sabaha karşı öğrenci yurdunu bastı' başlıklı haberlere ilişkin olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Haberlerde ismi geçen A.İ.T. 07.09.2016 tarihli kura kararnamesi ile Samsun Adliyesine atanmış olup, halen Samsun Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Olaya ilişkin olarak Başsavcılığımız bilgilendirilmiş, bunun üzerine derhal Cumhuriyet Savcısı A.İ.T.’nin bilgisine başvurulmuştur. Cumhuriyet Savcısı beyanında; 'Kredi Yurtlar Kurumunda kalmakta olan nişanlısıyla telefonda tartıştığını, tartışma sonrasında nişanlısının gönderdiği mesajlardan intihar edebileceği kaygısına kapıldığını, uygun olmayan bir saatte kız yurduna giderek, hayatından endişe duyduğu nişanlısıyla görüşmek istediğini' Başsavcılığımıza aktarmıştır. Konunun önemine binaen teferruatlı araştırmaya girişilerek Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğünden ve Emniyet Müdürlüğünden olaya ilişkin tutanaklar celbedilmiş, olay hızlıca Hakimler Savcılar Kuruluna (HSK) bildirilmiş ve HSK tarafından inceleme başlatılmıştır. İnceleme sonucu verilecek karar doğrultusunda işlem yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları