Pendik’te, giydiği şort nedeniyle Asena Melisa Sağlam’ı minibüste darp eden Ercan Kızılateş’e verilen 3 yıl 4 aylık hapis cezası kesinleşti.

Minibüste saçını okşadığı genç kızı ardından da darp eden Ercan Kızılateş geçen yıl haziran ayında tutuklanmıştı. Hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ ve ‘sarkıntılık yaparak cinsel saldırı’ suçlarından 11 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Habertürk'ün haberine göre Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘laik ve sosyal hukuk devletinde kimsenin başkalarının kıyafet ve tercihlerine karışma hakkının bulunmadığını’ belirtti. Bu olayın başka kadınların kıyafet ve yaşantılarına da müdahale- baskı niteliğinde olduğunu vurgulayan mahkeme, ceza verirken olayın diğer kadınlar üzerindeki etkisini de dikkate alarak üst sınırdan hüküm kurdu.

Sanığın, “Tahrik oldum” sözünün cinsel taciz olduğunu vurgulayan mahkeme, saçlarına dokunarak da eylemini cinsel saldırı seviyesine çıkardığını belirtti. Kızılateş, toplam 3 yıl 4 ay hapse çarptırılıp, tahliye edildi. 

Öte yandan sanık Kızılateş'in, ‘Vergi Kanunu’na muhalefet’ten hükümlü olması sebebiyle tutukluluğu devam ediyor. Kızılateş’in ‘vergi’ cezasının yanı sıra Asena Melisa Sağlam’a karşı eyleminden dolayı 1 yıl 3 ay daha cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikten faydalanacağı öğrenildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları