Çiftlik Bank adlı internet sitesiyle on binlerce insanı dolandıran 27 yaşındaki Bursalı Mehmet Aydın'ın Uruguay'a firar ettiği ortaya çıktı.

Türkiye’nin girişimci genç beyni’ diye pazarlanan bilgisayar yazılımcısı Mehmet Aydın, 2016 yılının sonunda “200 bin lira yatırana aylık 50 bin lira kazanç” vaadiyle ‘Çiftlik Bank’ı kurdu. İnternet üzerinden oynanan sanal bir oyun olan Çiftlik Bank’a on binlerce kişi para yatırdı. Oyuncular yatırdıkları paralarla sanal tavuk, inek veya keçi sahibi oluyor ve kar payı alıyorlardı.

Üye sayısı 500 bine çıkan şirket vergi vermemek için merkezini KKTC’de kurdu. Toplanan paralar da Kıbrıs’a aktarıldı. Para yatıran üyelerine güven vermek için çeşitli illerde göstermelik tesisler kuruldu. Uzmanlar 8 aydır “Bu geçmişte de benzerlerini gördüğümüz ve ‘saadet zinciri’ diye bilinen dolandırıcılık modelidir. Binlerce kişi mağdur olacak. Tedbir alınmalı” diyordu.

'Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar var'

Mehmet Aydın firar etmeden önce Çiftlik Bank ile ilgili iddialar için “Ülkemiz üzerinde oynanan bazı oyunlar var. Bizim yatırımlarımız bazı kesimleri rahatsız ediyor. Haberler asılsız” demişti.

Uruguay'a gitti

Sözcü'nün haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasında bulunduğu Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın avukatlarına verdiği vekalette ev adresi olarak Uruguay'daki “Barrio Carrasco Av. Rivera 72 / 32 Montevideo” adresini verdiği ortaya çıktı. 

Tesisi bastılar

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 28 Aralık’ta Çiftlik Bank için suç duyurusunda bulundu. Gümrük Bakanlığı da ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması yaptı. Yeni üye alamadığı için geliri kesilen Çiftlik Bank’ın saadet zinciri çöktü. Yatırımları çöpe giden birçok kişi suç duyurusunda bulundu. Sırra kadem basan Mehmet Aydın, SPK raporuna göre; 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplamıştı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları