E-devlet platformu üzerinde yer alan 423 kurumun en fazla merak edilen hizmetlerini sizler için derledik.

İşte e-devlet üzerinden yapılan hizmetler:

Soyağacınızı öğrenin

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Alt-Üst Soybilgisi Sorgulama hizmeti, son dönemin en fazla rağbet edilen e-devlet uygulaması. Bu uygulama ile 1800'lere kadar soy kütüğünüze erişebiliyorsunuz.

Size miras bırakıldı mı?

Geçen haftadan bu yana Adalet Bakanlığı’nın Veraset İlamı Sorgulama hizmetine e-devlet üzerinden ulaşılabiliyor. Size miras kalıp kalmadığını öğrenebilmek için adınıza miras bırakan kişinin TC Kimlik numarası ile sorgulama yapmanız gerekiyor. 

Ailenizde şehit var mı?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sunulan Şehit Bilgisi Sorgulama ile 1853 ile 1928 yılları arasındaki şehit personel verilerini sorgulayabiliyorsunuz.  Bu uygulamada sorgulama için şehidin adı ve doğum yeri bilgisi de sizden isteniyor.

Sefer görev emri

Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu diğer bir servis de Sefer Görev Emri Sorgulama. Özellikle Zeytin Dalı Harekatı sonrası bu uygulamaya ilgi artmış durumda.

Adınıza açılmış dava var mı?

E-devlet’in en çok kullanılan uygulamalarından biri de  Adalet Bakanlığı tarafından sunulan “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” hizmeti. Bu servis ile adınıza açılmış bir davanın olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Ücretsiz ikametgah

İş başvurusundan okul kaydına çoğu resmi işlemde istenilen evrakların başında gelen ikametgah belgesini e-devlet'ten almak mümkün. Üstelik muhtarlıklardan ücret karşılığı alınan ikametgah  belgesi (yerleşim yeri belgesi) e-devlet üzerinden ücretsiz alınıyor.

Aracınız nereye çekildi?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerinden sunduğu yeni bir uygulama olan Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama ile polis tarafından çekilen aracınızın otopark bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz.

İletişim hizmetlerinde Borç/Alacak sorgulama

Telekomünikasyon işletmecilerine ait abonelik, borç ve alacak bilgilerinizi de artık e-devlet üzerinden sorgulamak mümkün. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Mobil/Sabit/İnternet/ Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/ İade İşlemleri e-devlet Kapısından yapılabiliyor. 30 Haziran 2018 itibarıyla bu sistem üzerinden vatandaşlar, IBAN numaralarını bildirerek alacaklarını da tahsil edebilecek.

Sokağınız iyi aydınlatmıyorsa ne yapmalısınız?

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’nin e-devlet üzerinden sunduğu bir hizmet olan “Aydınlatma Şikâyet Başvurusu ve Takibi” ile sokağınızın aydınlatılmasına ilişkin talep ve şikayetlerinizi ilgili dağıtım şirketlerine iletebiliyorsunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları