Trafikte kendimizi nasıl güvende hissedebileceğiz?

Sabah aracımla işe gitmek için yola çıktım. Ankara’da ana arterlerde 82 km hız sınırlaması vardır. Trafikte her zaman olmasa da mutlu olduğum anlar da olmuyor değil; bunlardan birini de sabah seyrüsefer sırasında yaşamış oldum. Tahminen 1 trilyona yakın fiyatı olan spor bir araç arkamdan hızlı bir şekilde gelirken hız sınırlamasını görüp yanıma yanaştı ve 1 km’lik mesafeyi benimle beraber gitmek zorunda kaldı. O zaman dedim ki “trafikte yasalar huzurunda her araç eşittir.” Demek ki yasa varsa eşitlik var… Yasa yoksa; kural yok, saygı yok, tahammül yok, hak yok, hukuk yoktur. Son yıllarda trafikte önleyici cezalar verilmesi sevindirici bir gelişmedir. Buna rağmen bu cezaların fazlasıyla bir caydırıcılık yaşattığını düşünmüyorum. Nedenine gelince, daha anaokulundan başlayarak trafik kuralları,trafikte saygı ciddi manada işlenmelidir. Bir toplumun gelişmişlik düzeyi iki belirgin şeyle ölçülebilmektedir “kitap okuma oranı, trafik kurallarına uyum.”Kimin ne kadar kitap okuduğunu ölçmemiz çok pratik olmasa da trafikte kimin nasıl davrandığını gözlemlememiz oldukça kolaydır. Doğu ve güney komşularımız da trafik kurallarının tekamüle eremediğine oraya gidenler tanık olmaktadır. İran,Irak, Suriye, Azerbaycan bir çırpıda sayabileceğimiz ülkelerdir.  Trafik keşmekeşi sanki doğuya doğru gittikçe artıyor. Bu konuyu tartışmayı uzmanlara bırakalım. Peki, Batı’da durum nasıl?Batı derken; eğitim, okuma anlamında durumu izah edelim. Almanya’ya gidenler orada çok sıkı trafik kurallarının olduğunu bilirler. Diğer Avrupa ülkeleri de bundan nasiplenmektedir. Yaya, yola adım attığında araçlar durur. Işıklara herkes dikkat eder. Hız sınırlamalarına uyulur. İlla mobese ya da bir trafik polisine gerek duyulmaz. Herkes kurallara uyar. Bizde ise, bunun tersi cereyan eder. Emniyet şeritleri dolar taşar. Çakarlı arabalarla son sürat birileri yanınızdan geçer. M. Ali Birand’ın müstehzi dediği gibi (yakalanan berberler federasyonu başkanı için) “ Demek çok acelesi var. Acil saç kesecekti…” İddia ediyorum, dünyanın en iyi kısa mesafe koşucuları bizim ülkemizden çıkıyor.Bunlar keşfedilmemiş değerlerimizdir. Düşünsenize, 5- 10 metrelik yolu geçmek için öyle depar atıyoruz ki Hüseyin Bolt halt etmiş. Geçenlerde torunuyla karşıdan karşıya geçen yaşlı bir kadına son hızla gelen, korna basan (yol ver babında) bir şoföre tanık oldum. Yollarda makas yapan okul servislerine ne demeli peki? Burada başlasak günlerimizi alır bu mevzu.

Trafik canavarları eğitimsiz insanlardan çıkıyor sanmayın. Eğitimliler (sözüm ona) de bu çeteye mensup. Bir bürokrat bana şunu demişti “çok sevdiğim bir arkadaşım var. Kendisi oldukça eğitimli ve saygın bir mesleği icra ediyor ama gel gör ki trafikte tam bir canavar.” Buyur buradan yak! Eğitimle demek ki bir yere kadar gidilebiliyor.Eğitimin de önüne geçen bir şey var, o da psikoloji. Örneğin, ne ederlerse etsinler psikopatları eğitemiyorlar. Borderline kişilik bozukluğu olanlar mesela, trafikte ölümle dans edenler grubuna giriyor. Hani o bol makas atanlar var ya, işte onların bir kısmı borderline bozukluğun mümessilleri. Antisosyal kişilik bozukluğu olanlar da kimseye saygı duymayan diğer bir güruh. Bunlar da sizin canınızı acıtmaktan zevk duyanlar olarak düşünülebilir. Demek ki tek başına eğitim de yetmiyor. O zaman trafikte kendimizi nasıl güvende hissedebileceğiz?

Efendim bunu komşumuz Ruslar çözmüş. Araç içi kamera sistemi. Bu kadar basit. Bu sistem ne işe yarayacak?Söyleyelim: Trafik ihlali yapanlar için kanıt arayacağım diye bin dereden su getirmeyeceksiniz. Geçmişte (aracımı da yeni almıştım), normal şeridimde giderken bir araç sağdan gelip ön tamponuma sürterek sol şeride geçti. Anlık frenlemeyle ucuz kurtuldum. Plakayı alamadım ve ardından mobeseyle araç renginden ve olay saatinden araç bulunabilir diye emniyete gittim. Sonra da evime gittim tabi ki! Sonuç tahmin ettiğiniz gibi… Bu araç içi kamera sistemi sayesinde; trafik kurallarını çiğneyen vandalları, psikolojik olarak kemale ermemiş mahlukatı, eşimize, çocuğumuza zarar verebilecek bu süne zararlılarını tespit edebilir ve trafikteki bu keşmekeşe son verebiliriz. Karar kamuoyunun!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları